Professional chef Bill Clark and home cook Emily are swapping materials and hoping for the best! We set Emily up with an eye-popping $145 worth of ingredients from chef Bill’s kitchen along with his luxurious lobster mac and cheese recipe. To lend a helping hand, food scientist Rose dialed in to offer some of her trademark wisdom and encouragement. Over with Bill, a more reasonable $10 recipe from Emily was being accentuated on the fly in a quest to make it something gourmet. Grab a bottle of ketchup and tune in to find out who came out on top under these mixed up circumstances!
Chef Bill is on Instagram at @billclarkmakes
Follow Emily at @emilyslamduncan
Keep up with Rose at @rosemarytrout_foodscience
Still haven’t subscribed to Epicurious on YouTube? ►►
ABOUT EPICURIOUS
Browse thousands of recipes and videos from Bon Appétit, Gourmet, and more. Find inventive cooking ideas, ingredients, and restaurant menus from the world’s largest food archive.
source
$145 vs $10 Mac & Cheese: Pro Chef & Home Cook Swap Ingredients | Epicurious
Related posts
40 Comments
Leave a Reply Cancel reply
You must be logged in to post a comment.
Okay, we have to talk. $1.92 brick of cheese… but a bay leaf is $6?? Give us the real numbers please.
now that $10 is $30
2.5 minute commercial before allowed to watch. Get your sh*t together, guys.
Not Velveeta.. that's not really cheese..
Ketchup 🤢🤢🤢🤢
I'm no vegetarian nor vegan, but that just sounds wrong to put a live lobster first into the freezer, and then put it into boiling hot water, while it's technically still alive. Thanks fancy food, but no thanks 😀
145 is cheap
Ok but Velveeta. NOw is like 7$ per loaf/package… It's insane
Whats with the snark
emily is too fcking relatable i love her lmao
Who puts catsup in mac and cheese! No one with even a rudimentary sense of taste. I shall watch no further.
I wanna know what store Emily shops at because at Wal-Mart or Rowe's in Jacksonville, her total would've been $35 off rip!
18:09 the way he dumped in all that salt lol
Emily and ketchup = peas and carrots 🥰
I'll take the $10 mac & cheese over the $145 mac & cheese any day.
I really feel bad for the lobster 🦞 😢
7:51 but you're Emily 😂😂
Had to stop the video when ketchup was mentioned. Ketchup on Mac & Cheese? Gross.
I love how bill keeps saying “had” when talking about his ingredients like you know he is a lil mad😂
I love both of their attitudes, just like genuinely positive and willing to try something new
Cavetelli is not made with egg lol
U turned the F outta here as soon as saw the ketchup 🏃💨
She can't touch handle cause it's too hot but she put the whole lobster in that water
Skeeyat
they're both such sweet and adorable beings <3
This is my macaroni and cheese. It does not have macaroni, but it does have cheese. It also has lobster. Thank you.
in 2024 that $10.44 is probably around 40
Lobster Mac and cheese sucks. Just like the lobster grilled cheese
Just make Mac and cheese and do it well. Game over
$10 Mac n cheese? The cheese, ketchup, and Tabasco is more than $10, where you shopping?!
The real elephant in the room is there’s no way those ingredients only cost her $10 lol
I love these videos but you’re crazy. A box of Mac and cheese is 1.50 most places.
Chef Bill is cool
He has the eyes of a sad dog
He sounds annoyed lol
We folks on a budget can buy about 200 boxes of wallyworld brand mac n cheese for $145… if you have it once a week, that's almost 4 years worth.
Where are they finding a live lobster for $30!!!!! I need me a fridge full
Emily reminds me of my aunt
Can't go wrong with tabasco
I don’t believe these ingredients cost that cheap now a days😮
It's funny how they always proportion the cost of ingredients on the economy side to what is used.
For example, they give the cost of butter as 77 cents bc only 1 stick is used.
However, on the luxury side, they give the cost of the entire product.
For example, you only use a grating of nutmeg but they list the cost as $12.99. That's probably the few whole nutmegs.
They love to dramatize 😂.